Willa wypoczynkowa w Jurgowie

ATRAKCJE pl flagagbr flaga

Gałajdówka  zbudowana w latach 1860-1870 znajduje się w centrum Jurgowa. Malowniczej miejscowości z widokiem na Tatry Bielskie, która jest doskonałą bazą dla turystów zimą i latem.

Wieś została założona w 1546 roku na prawie wołoskim przez Jurka, który przybył tu z Frankowej wraz z grupą założycieli. Nazwisko naszego praprapradziadka Rusnak-Gałajda świadczy, że być może pochodził z rodu, który był na początku osadnictwa Jurgowa w XVI wieku.

W Jurgowie godne polecenia są: Kościół parafialny pw. Św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej z około 1650 roku, Zagroda Sołtysów zbudowana w 1861 /stan oryginalny/ oraz unikatowy zespół szałasów pasterskich na Polanie Podokólne, zniesionych z polan Jaworzyny Spiskiej pod koniec XIX wieku.

Odległości do innych atrakcji

  • 2 km- Ośrodek Narciarski „Hawrań” w Jurgowie – 4 minut autem.
  • 4 km – „Terma Bukovina” w Bukowinie Tatrzańskiej – 8 minut autem.
  • 6 km – Ośrodki Narciarskie „KotelnicaBiałczańska” i „Bania” oraz – „Terma Bania” w Białce Tatrzańskiej – 10 minut autem.
  • 17 km Zakopane, 30 km Pieniny

Z Jurgowa można zorganizować także wycieczkę na Polane Gałajdową. Wystarczy przejechać granice w Jurgowie, pojechać do słowackiej Jaworzyny – 7 min autem, a potem 30 minut, bardzo łatwym szlakiem obok Jaworowego Potoku, dojdą Państwo do miejsca, gdzie ukrywał się nasz przodek zbójnik Gałajda.Atrakcje - Jurgów - Gałajdówka jesientrasa_biegowa

 wyciągswieta dom2 boisko

białka